هوافضا

سرگئی پالوویچ کارالیوف

به نام خدا

سرگئی پالوویچ کارالیوف

سرگئی پالوویچ کارالیوف

سرگئی پالوویچ کارالیوف روسی در 12 ژانویۀ 1907در اوکراین امپراتوری روسیه تزاری به دنیا آمد. وی از دیگر دانشمندان و نوابغی است که نامش همراه و هم طزار فون براون مطرح است. او با علاقه ای که به هوانوردی داشت در سال 1924 به تنهایی یک گلایدر ساخت. سرگئی پالوویچ کارالیوف پرتاب موفقیت آمیزی با راکت سوخت مایع (هفت سال بعد از رابرت گودارد ) داشت. و کتابی تحت عنوان ” پرواز موشک در استراتوسفر” را نوشت. توانایی غیر قابل انکار این دانشمند در مدیریت طرح های نوآورانه و طرح ایده های عملی، به زودی وی را به مغز متفکر اکثر برنامه های شوروی تبدیل کرد.

او در برنامۀ لونای 7 که دو هفته بعد از مرگ وی به هوا پرتاب شد، اثر و مشارکت فوق العاده ای داشت. اگر بازداشت و گرفتار شدن وی به اتهام خرابکاری و سنگ اندازی در مسیر فعالیت های مؤسسه تحقیقاتی شوروی سابق  در ژوئن 1938م (همزمان با دوران سرکوب مخالفان توسط استالین) اتفاق نمی افتاد شاید کارنامۀ او درخشان تر از آن چیزی بود که هم اکنون هست.


هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع AEROFAZA.IR حرام است.
 امیررضا علی اکبری(منبع خارجی)
  ⇒دنبال کردن نظرات این مطلب

 منبع:آیروفضا.آی آر اقتباس از شناخت راکت و موشک نوشته یعقوب اصلانی انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین با کمی تغییر توسط امیررضا علی اکبری

اشتراک گذاری

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)