هوافضا

رابرت گودارد

به نام خدا

رابرت گودارد

رابرت گودارد

 

رابرت گودارد بسیار کم حرف و ساکت بود و معمولاً از کار حرف نمی زد مگر زمانی که به نتیجه خوبی برسد.او در 5 اکتبر 1882 در ورستر ماساچوست آمریکا متولد شد. با مطالعات و دستاورد هایی که این دانشمند داشت چنانچه زیولکوفسکی را پدر علم راکت بدانیم بدون شک رابرت گودارد را باید پدر مهندسی راکت خطاب کنیم.اگر چه این دو نابغه چندین دهه بی اطلاع از هم بودند،اما تحقیقاتشان در عمل به موازات یکدیگر بوده است.

گودارد به شدت علاقه مند به پرواز بود،پس از پایان دورة دبیرستان به مؤسسة پلی تکنیک ورستر در بوستون رفت و در سال 1908 یعنی در 25 سالگی از آنجا فارغ تحصیل شد.
در این مدت او مطالعات خود را در مورد راکت به شدت دنبال کرد و به این نتیجه رسید که راکت های سوخت مایع، مزیّت بالاتری نسبت به راکت های سوخت جامد دارند. همانند زیولکوفسکی، او دریافت که اکسیژن و هیدوژن مایع برای این موتور ها مناسب است. رابرت گودارد بر همین اساس ساختمان موتور راکت های حقیقی را که در آسمان پرواز میکردند، طرّاحی کرده و به اجرا در آورد.

رابرت گودارد مدرک فوق لیسانس خود را در سال 1911 از دانشگاه کلارک در رشتۀ فیزیک دریافت کرد و به عنوان پروفسور فیزیک در دانشگاه پرینستون، برای یک کار تحقیقاتی یک ساله مشغول به کار گردید و به طور جدی به کار موشک پرداخت. در سال 1914 پس از دورۀ نقاهت و مریضی دوباره به عنوان معلم فیزیک به دانشگاه کلارک بازگشت و تصمیم گرفت محاسبات تحقیقی خود را با هزینۀ شخصی و هزینۀ کمی که به او واگذار میشد به صورت عملی تجربه کند.

گودارد در حقیقت پایه گذار راکت هایی است که هم اکنون به شکل فعلی در قرن 21شناخته شده اند.

رابرت گودارد

مدل کامل ساخته شده راکت گودارد(شکل بالا(2))

رابرت گودارد در حال مونتاژ راکت های تحقیقاتی در کارگاهش واقع در رازول در نیومکزیکو(شکل بالا(3))

او همچنین اعلام نمود که با به کار گیری شکل خاصی از نازل با سوزش ثابت پیشران، میتوان سرعت پرواز را 8 برابر بالا برد و با این کار نه تنها سرعت 8 برابر بیشتر خواهد شد، بلکه برد راکت نیز به 64 برابر اولیه نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
او دریافت که برای رسیدن به سرعت مافوق صوت،موتور های سوخت مایع بر موتور هایی با سوخت باروتی(سوخت جامد) برتری دارند.
سرانجام رابرت گودارد در سال 1926 راکتی با سوخت مایع (نفت) را آزمایش نمود. این راکت با سرعت 960 کیلومتر بر ساعت تا ارتفاع 184 پا صعود کرد. پس از آن وی توجه خود را به جای افزایش در ارتفاع، به انعطاف پذیری در برد معطوف کرد و سرانجام طی آزمایش های متعدد سرعت مافوق صوت را در راکت به دست آورد.

سکوی پرتاب راکت رابرت گودارد(شکل بالا(4))

چنانچه دولت آمریکا بودجۀ تحقیقاتی رابرت گودارد را تأمین میکرد، چه بسی اولین کشور پیشرو در توسعه و طراحی کارهای موشکی میشد. از جمله کار های رابرت گودارد پرتاب موشکی با سوخت مایع به طول 3.35 متر را در سال 1930م میتوان نام برد که آزمایش آن کاملا موفقیت آمیز بود. گودارد برای کنترل جریان سوخت به محفظۀ احتراق یک شیر کنترلی را طراحی و نصب نمود. بدین طریق امکان فراهم شد تا با قطع شدن سوخت به طور اتوماتیک موتور موشک را به طور کامل خاموش و یا مقدار مصرف آن را کنترل کرد. او همچنین برای کنترل مسیر، پره های متحرکی را در خروجی اگزوز نصب کرد.

این دانشمند اولین کسی بود که ایده راکت های چند مرحله ای را به ثبت رسانید و نظریۀ استفاده از جایروسکوپ برای هدایت خودکار مسیر موشک ها را مطرح کرد.

رابرت گودارد

موشک کامل رابرت گودارد بر روی استند مربوطه (شکل بالا(5))

در 28 مارس 1935م اولین موشک مجهز به جایروسکوپ رابرت گودارد 4800 پا به صورت عمودی پرواز کرد و سپس با کمک گرفتن از سطوح کنترل آیرودینامیک با سرعت حدود 550 مایل در ساعت، 1300 پا به صورت افقی پرواز کرد.

رابرت گودارد

راکت مورد مطالعه گودارد در حال پرواز و اوج گیری(ارتفاع 600 متر و سرعت 800 کیلومتر بر ساعت(شکل بالا(6))

اتاق فرمان و کنترل میدان آزمایش گودارد(شکل بالا(7))

هنگامی که بعد از خاتمۀ جنگ جهانی دوم از کارشناسان موشکی آلمان که به آمریکا انتقال داده شده بودند،پرسیده شد که چه اطلاعاتی پایه و اساس توسعۀ موشک در آلمان قرار گرفت،آنها گفتند بهتر است این را از رابرت گودارد بپرسید.ما هرچه اطلاعات داریم از اوست.

او ضمن کار در نیروی دریایی آمریکا در مورد بهسازی سامانه های هدایتی موشک در سال 1945 به عضویت هیئت مدیرۀ مجمع راکتی آمریکا(American rocket society) انتخاب شد و سرانجام در ماه اوت همان سال در سن 62 سالگی پس از 42 سال تلاش تحقیقاتی و ثبت 214 مورد اختراع از دنیا رفت. با درگذشت این دانشمند، دنیا مخترع و دانشمند بزرگی را از دست داد. دانشمندی که کشورش( آمریکا) هرگز قادر به تشخیص نبوغ خارق العاده او در زمان حیاتش نشد.

رابرت گودارد

کلاس درس رابرت گودارد( شکل بالا(7))


هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع AEROFAZA.IR حرام است.
 امیررضا علی اکبری(منبع خارجی)
  ⇒دنبال کردن نظرات این مطلب

 منبع:آیروفضا.آی آر اقتباس از شناخت راکت و موشک نوشته یعقوب اصلانی انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین با کمی تغییر توسط امیررضا علی اکبری

اشتراک گذاری

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)