هوافضا

توسعه موشک بعد از جنگ جهانی دوم

به نام خدا

توسعه موشک بعد از جنگ جهانی دوم

بعد از جنگ جهانی دوم فعالیت در توسعه، بهسازی و تکامل موشک با فزار و نشیب هایی ادامه یافت. سال فیزیک بین المللی( ژوئیه 1957م تا دسامبر 1958م) دورۀ یک سال و نیمه ای که در سطح جهانی برای تمرکز در توسعۀ تحقیقات فیزیک و ماهواره در نظر گرفته شده بود بحث هایی مانند امکان استفاده از ماهواره برای تحقیقات علمی به طور بی سابقه و جدی را مطرح ساخت و این امر به نوبه خود به توسعه و تکامل موشک( حامل ماهواره) کمک کرد. این برهه و رویداد نقطۀ عطفی در تصمیم گیری علمی دانشمندان و سیاسیون در سیر تکامل و توسعۀ ماهواره و موشک محسوب میشود.در این بازۀ زمانی (سال فیزیک بین المللی/IGS) هر دو کشور شوروی و آمریکا اعلام داشتند که نسبت به پرتاب ماهواره های علمی تحقیقاتی تلاش خواهند کرد. با توجه به سیاست اعمال شده و نیز تمایل و جاه طلبی های سران کشور های صنعتی و به خصوص دو بلوک شرق و غرب در پیشی گرفتن از یکدیگر از نظر قدرت نظامی و تحقیقاتی، همراه با پتانسیل های علمی که به دست آمده بود کم کم مشکلاتی که بر سر راه توسعۀ فناوری موشک ها بود برداشته شد و در واقع مسابقۀ دسترسی  به فضا شروع شده بود. از این سال ها به بعد به طوری که شاهد بودیم مردم فقط منتظر تاریخ و زمان پرتاب ها و میزان مؤفقیت این آزمایشات بودند. تلاش هایی که گاهی با شکست همراه بوده ولی در هر صورت با نوعی پیشرفت و حرکت به جلو تا کنون ادامه داشته و ثمرۀ این سرمایه گذاری را در زندگی روزمرۀ خود به خوبی شاهد هستیم.

بدون تردید ساخت ایستگاه فضایی ، پیاده شدن انسان در ماه، استقرار هزاران ماهواره با هدف های مختلف نظامی و غیر نظامی در فضا و این همه پیشرفت در مخابرات و ناوبری جهانی و بالاخره اعزام مؤفقیت آمیز کاوشگر کنجکاوی که در سال 2012 میلادی عملی شد و اطلاعات مهمی را نیز تا کنون به زمین ارسال کرده است حاصل ادامۀ کار این دانشمدان و محققان و حاصل تلاش پیشگامان و پیشتازانی است که در مطالب قبل این فصل به طور اجمالی به معرفی آنها اشاره شد. بدیهی است توضیح کامل این دستاورد ها خارج از مجال این سایت میباشد.

در ادامه عکس هایی را از توسعه موشک بعد از جنگ جهانی دوم مشاهده میکنید:

توسعه موشک بعد از جنگ جهانی دوم

قسمت های مختلف موشک (A4(V2 شکل بالا(1)) جهت بزرگ تر شدن روی تصویر کلیک کنید.

کاوشگر کنجکاوی درحال فرود به سطح مریخ(شکل بالا(2))

کاوشگر کنجکاوی در حال راهپیمایی در مریخ(شکل بالا(3))

ماشین موشکی opel rak2(شکل بالا(4))


هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع AEROFAZA.IR حرام است.
 امیررضا علی اکبری(منبع خارجی)
  ⇒دنبال کردن نظرات این مطلب

 منبع:آیروفضا.آی آر اقتباس از شناخت راکت و موشک نوشته یعقوب اصلانی انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین با کمی تغییر توسط امیررضا علی اکبری

اشتراک گذاری

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)