هوافضا

تقسیم بندی موشک ها برمبنای محل روانه سازی و هدف گیری (روش جدید)

به نام خدا

تقسیم بندی موشک ها برمبنای محل روانه سازی و هدف گیری (روش جدید)

تقسیم بندی موشک ها برمبنای محل روانه سازی و هدف گیری (روش جدید)

همانطور که در مطلب انواع موشک گفتیم موشک ها از دیدگاه های مختلف به دسته های مختلفی تقسیم میشوند. تقسیم بندی موشک ها برمبنای محل روانه سازی و هدف نیز یکی دیگر از روش های پرکاربرد تقسیم بندی است و به دو صورت تقسیم بندی قدیم(مطلب قبلی) و تقسیم بندی جدید( این مطلب) موجود میباشد که تقسیم بندی قدیمی ساده تر،بهتر و پرکاربرد تر از نوع جدید آن است.

با توجه به این که سه حرف نشان دهنده انواع موشک ها در سیستم قدیم، اطلاعات لازم را برای مشخص نمودن کامل انواع موشک های پیشرفته وتوسعه یافته را ارائه نمیکند.لذا سیستم قدیم به سیستم جدید تبدیل شد. سیستم جدید نیز دارای سه ستون و موقعیت ونیز علائمی(حروفی)برای نشان دادن انواع موشک ها میباشد. با این تفاوت که در هر ستون یا موقعیت،حروف بیش تری به کار برده میشنود و لذا امکان تقسیم بندی بیش تری برای موشک ها در این روش وجود دارد.

ستون1:تجهیزات روانه سازی

حروفی که در این ستون وجود دارد،در سیستم جدید مربوط به تجهیزات روانه سازی(لانچینگ)میباشد.

A:هوایی:نشان دهنده موشکیست که از هوا پرتاب میشود.

U:زیر دریایی:موشک هایی که از زیر دریا و از زیردریایی یا وسیله مشابه شلیک میشوند.

B:سکوی چند منظوره:معرف موشک هاییست که از یک نوع سکوی خواص قابل شلیک است.

R:کشتی:نشانگر موشکی است که از کشتی یا وسایل مشابه موجود در سطح دریا نظیر ناو پرتاب میشود.

F:فردی(نفر):نشانگر موشک کوچکیست که توسط یک نفر(قابل حمل)پرتاب میشود.

M:متحرک:مخفف واژه(mobile)و بیانگر موشک هایی است که توسط نفر یا از وسایل نقلیه؛نظیر تانک،نفربر و یا تریلر حاوی پرتابگر که به وسیله کششی نیاز دارند،پرتاب میشود.این وسایل کششی و خود کششی که برای پرتاب موشک طراحی و ساخته شده اند سکو های متحرک(mobile platform) نامیده میشوند.

P:محوطه آزاد:نشانگر سایت مربوط به سکوی موشک(pad launcher) میباشد و این موشک ها درون محوطه های محافظت شدۀ نسبی و یا آزاد(soft pad) نگه داری میشوند.

C:محوطه بسته:معرف موشک هایی است که به طور افقی در محوطه های بسته(enclosure)نگه داری میشوند.این نوع تجهیزات روانه سازی به اصطلاح”coffin”نامیده میشوند.

H:سیلویی-انبار:معرف موشک هایی است که به طور عمودی در گودال هایی نگه داری میشوند و این نوع موشک ها داخل زمین یا سیلو(silo) قبل از پرتاب به سطح زمین آوزده شده و از آنجا آماده پرتاب و روانه میشوند.

L:سیلوی سکوی پرتاب:نشانگر موشک هایی است که به حالت روانه شده(launched)و آماده پرتاب در داخل محفظه بسته با قابلیت مانور و حرکت نگه داری میشوند.توضیح این که علت استفاده از این سیلو و این محیط ها(hard site pad)برای محل های پرتاب موشک جهت جلو گیری از آسیب رسیدن از حملات دشمن(حفاظت فیزیکی)میباشد.

در واقع حروف R,F,M تجهیزات روانه سازی و سکو های پرتابی را شامل میشود که ثابت نبوده و قابل حمل از نقطه ای به نقطه دیگر است.حروفL,P,C,H موشک هایی را مشخص مینماید که به طور انفرادی یا چند تایی در محل های دائمی نگه داری میشوند.

تقسیم بندی موشک ها برمبنای محل روانه سازی و هدف گیری (روش جدید)

تقسیم بندی موشک ها برمبنای محل روانه سازی و هدف گیری (روش جدید)

ستون 2:مأموریت و هدف موشک

U:زیر دریایی:مخصوص اهداف زیر دریا:under water

G:سطحی:مخصوص اهداف سطحی و  روی زمین:ground

I:هوایی:مخفف واژه”intercept”بوده و بیانگر موشک هایی است که مأموریت منهدم کردن اهداف هوایی مثل هواپیما،موشک و هلیکوپتر را دارند.

decoy:D:به منظور نشان دادن موشک های غیر واقعی و دروغین است که مشابه موشک های معمولی در هوا حرکت میکنند ولی در دید رادار دشمن ظاهر شده و باعث به اشتباه انداختن سامانه های پدافند هوایی میشوند.به عبارتی برای گیج کردن پدافند دشمن به کار میروند.

dome:Q:شاملر موشک هایی میشود که فعال است،ولی مشابه موشک های واقعی نمیباشد.بنابراین این موشک ها برای آموزش و تمرین پرسنل پدافند از نظر روانه سازی و پرواز به محل خواص جهت عملیات عکس برداری و جمع آوری اطلاعات به کار میروند.نوعی از موشک های Q که موشک های جوی نام دارند،برای جمع آوری اطلاعات هوا شناسی به کار برده میشوند.

traning:T:آموزش:جهت اهداف آموزشی و تمرینی به کار میروند.

electronic:E:الکترونیک مخصوص:موشک هایی هستند که حامل تجهیزات الکترونیکی خاص برای انجام عملیات هایی مانند پارازیت و یا تولید امواج الکترومغناطیسی( EMP )شدید میباشند.درباره سلاح ای م پی در مطالب بعد توضیح داده ایم.

ستون3:سومین حرف در سیستم جدید،نوع سیستم نقلیه را معین میسازد.این ستون نشان دهندۀ موشک و راکت:R و موشکهای اکتشافی:N میباشد.

*موشک های اکتشافی(probe):این نوع موشک ها از جو زمین خارج شده و مأموریت جمع آوری یا گزارش و ارسال پاره ای از اطلاعات،از جو را انجام میدهند

تقسیم بندی موشک ها برمبنای محل روانه سازی و هدف گیری (روش جدید)


هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع AEROFAZA.IR حرام است.
 امیررضا علی اکبری(منبع خارجی)
  ⇒دنبال کردن نظرات این مطلب

 منبع:آیروفضا.آی آر اقتباس از شناخت راکت و موشک نوشته یعقوب اصلانی انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین با کمی تغییر توسط امیررضا علی اکبری

اشتراک گذاری

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)