هوافضا

تقسیم بندی موشک ها برمبنای سرجنگی

به نام خدا

تقسیم بندی موشک ها برمبنای کلاهک و سرجنگی

تقسیم بندی موشک ها برمبنای سرجنگی

همانطور که در مطلب انواع موشک گفتیم موشک ها از دیدگاه های مختلف به دسته های مختلفی تقسیم میشوند که شاید بتوان گفت تقسیم بندی موشک ها برمبنای سرجنگی مهم ترین نوع تقسیم بندی است.
توجه داشته باشید این مطلب فقط تقسیم بندی را بیان میکند و برای مطالعۀ تخصصی دربارۀ کلاهک، باید به بخش مخصوص آن در سایت بروید.
این را هم توجه داشته باشید که این مطلب تقسیم بندی موشک ها از نظر محتوای داخل سرجنگی  موشک های نظامی را بیان میکند و تقسیم بندی کلی کلاهک و سرجنگی را در بخش مخصوص به کلاهک میتوانید مطالعه کنید.

تقسیم بندی موشک ها برمبنای سرجنگی

در کل موشک ها از نظر سرجنگی به دو گروه متعارف و غیرمتعارف تقسیم میشوند.
متعارف ها همان مواد منفجره یا شدید الانفجار((HE(high explosive) نظیر TNT  هستند.

تقسیم بندی موشک ها برمبنای سرجنگی

اما غیر متعارف ها:
سرجنگی های غیر متعارف هم به دو دسته کشتارجمعی و مخرب تجهیزات تقسیم میشوند.

سرجنگی های کشتار جمعی گروهی 3 عضوی، زیر مجموعۀ سرجنگی های غیر متعارف هستند که اعضای مشهور 3 گانه آن عبارت اند از:
سرجنگی های اتمی Nuclear
سرجنگی های شیمیایی Chemical
سرجنگی های بیولوژیکی Biologic

سرجنگی های اتمی:
قوی ترین سرجنگی های دنیا از همه نظر هستند که دو نوع معروف آنها شکافت هسته ای و گداخت هسته ای است. این سرجنگی ها با انرژی بسیار زیاد(به اندازه تخریب یک شهر بزرگ) فشار بسیار زیاد(به اندازه ای که اگر در آب زده شود بسیاری از دریا را به هم زده و سونامی بزرگی ایجاد میشود یا اگر در خشکی زده شود ماشین های سنگین را بسیار ساده بلند کرده و کیلومتر ها دور میاندازد و گاه ساختمان ها را نصف میکند)و دمای بسیار زیاد(گاهاً تا 6 برابر مرکز خورشید!!! انفجار اتمی گرم ترین چیزی است که بشر تا امروز روی آن مطالعه کرده( به جز بیگ بنگ و نظیر آن) و تنها چیزی که در آن ذوب نمیشود خاک است که بشر هنوز دمای ذوبی برای آن نیافته) منفجر میشوند. بد تر از این ها مواد پرتو زا و رادیواکتیو آن است که سال های سال آنجا را تحت تأثیر قرار میدهد.

تقسیم بندی موشک ها برمبنای سرجنگی

سرجنگی های شیمیایی:

این گونه سرجنگی ها با علم شیمی ساخته میشوند و استفاده از فوت و فن های شیمی در ساخت  این دسته بسیار مؤثر است. تصور غلط رایجی که وجود دارد این است که این سرجنگی ها ضد موجودات زنده هستند که غلط است. این سرجنگی ها میتوانند ضد موجودات زنده باشند که به آن ها اسلحه های بیوشیمی میگویند( بمب کلر) و یا ضد موجودات زنده نباشند( بمب فسفر سفید).

تقسیم بندی موشک ها برمبنای سرجنگی

سرجنگی های بیولوژیکی:
هرگونه سرجنگی که علیه موجود زنده ای به کار گرفته شود و با علم بیولوژی (زیست شناسی) ساخته شده باشد سرجنگی بیولوژیکی نام دارد. انواع بمب های سمی (Poison) انواع  زهرابه (Toxin) و انواع باکتری ها و ویروس ها در این دسته قرار میگیرند. مثال: Anthrax سیاه زخم.

تقسیم بندی موشک ها برمبنای سرجنگی

اما دستۀ دیگر سرجنگی های غیر متعارف سرجنگی های مخرب تجهیزات هستند که هدف آنها تخریب و یا از کار انداختن یکسری وسایل مورد نظر است و اینگونه سلاح ها به هیچ زنده ای آسیب نمیزنند. مثل EPM و یا بمب الیاف و پودر کربن.


هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع AEROFAZA.IR حرام است.
 امیررضا علی اکبری
  ⇒دنبال کردن نظرات این مطلب
اشتراک گذاری
 1. سورنا گفت:

  عه بمب فسفر سفید ضد موجودات زندس که

  • در پاسخ به سورنا:
   با سلام
   ضد موجودات زنده استفاده میشه میشه باهاش کار دیگه هم کرد
   احتمالا حملات اسرائیل به فلسطین رو دیدی که اینو میگی.ببین درسته که اونا قصدشون اینه که به آدما آسیب بزنن ولی همون تیکه های مذاب وقتی روی ماشین یا خیلی چیزای دیگه میافته اونارم خراب میکنه ولی بمب کلر رو طرف گازشو تنفس میکنه و میمیره و به هیچ درد دیگه ای جز این نمیخوره این میشه ضد موجودات زنده
   موفق باشید

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)